DİYETİSYEN KİMDİR?

Tarih boyunca insanların beslenme üzerine birtakım problemler yaşadığı ve bununla mücadele ettiği muhakkaktır. Bu savaştaki görünmez kahramanlar olan “diyetisyenler” fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da bu süreci yürütmekte çok başarılı. Son yıllarda insanların hayat standartlarını iyileştirmek ve geliştirmek amacıyla tercih ettikleri “diyetisyen” kimdir, kime denir?

            Diyetisyen, en açık tanımıyla üniversitelerin dört yıllık “Beslenme ve Diyetetik” bölümünden mezun olan kişilere denmektedir. Çeşitli kurumların verdikleri sertifika programlarının “diyetisyen” unvanı için yeterli olmadıklarını bilmenizi isteriz. Avrupa Diyetisyen Dernekleri Federasyonu’na göre; “Kanıta dayalı yaklaşımları kullanan diyetisyenler, bireyleri, aileleri, grupları ve toplumları beslenme açısından yeterli, güvenilir, lezzetli ve sürdürülebilir besinleri seçmeleri için desteklemek üzere çalışırlar”. Günümüzde diyetisyenlerin yalnızca kilo verdirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğü düşüncesi oldukça büyük bir yanılgıdır. Geçmişe nazaran şu anda büyük bir ivme kazanan diyetisyenlerin bilinmeyen fakat bilimsel çalışmalar ile ortaya konulan birçok yetki ve danışmanlığı vardır.

DİYETİSYENLER

• Doğru ve dengeli bir şekilde kilo verilmesini sağlar.

• Vücuttaki enerji alımı ve tüketiminin kontrolünü yapar.

• Beslenme kaynaklı meydana gelen hastalıkların önüne geçer.

• Dünya sağlık sektörünün obezite hastalığına karşı verdiği mücadelede diyetisyenler önemli bir basamaktır.

• Bireylerin çocukluk, ergenlik, hamilelik, emzirme dönemleri gibi beslenmenin ön plana çıktığı zaman periyotlarında bu süreci iyi bir şekilde yönetmelerini sağlar.